Site Loader

Sięgnij do literackiego pierwowzoru największej produkcji filmowej poprzedniego roku. Film “Diuna” na podstawie bestsellerowej powieści Franka Herberta szturmem zagarnął sale kinowe i filmowe festiwale, zdobywając m.in 6 oscarów. Wraz z premierą filmu otrzymaliśmy poprawione wydanie tego ponadczasowego klasyka. 

Przebieg zdarzeń

Planeta Arrakis, zwana również Diuną to jedyne źródło melanżu, substancji wykorzystywanej powszechnie do ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Na rozkaz Padyszacha Imperatora na planetę przybywają Atrydzi, którzy mają sprawować pieczę nad wydobyciem substancji. Jednocześnie mają oni przejąć role po Harkonnenach, którzy do tego czasu zajmowali się pracami wydobywczymi na planecie. Jednak urząd na planecie rodu Atrydów nie trwa zbyt długo. Harkonnenowie z pomocą wojsk imperialnych dokonują przewrotu, w którym ginie Książe Leto, głowa rodziny Atrydów. Uratowani z ataku Paul Atryda i jego matka Lady Jessica uciekają szukając schronienia w dzikich piaskach Arrakis. Dostają się do obozu Fremenów, rdzenych mieszkańców Diuny, którzy pragną odzyskać swoje miejsce na planecie. Za pomocą Wody Życia, Paul zaczyna przewidywać przyszłość i ogłasza się prorokiem przyjmując imię Paul Maud’Dib. Teraz on ma poprowadzić Fremenów do zwycięstwa, by siegnąć po zasłużony dla jego rodu tron. 

Wpływ na kulturę i adaptację

Najsłynniejsze dzieło Herberta “Diuna”” ukazała się po raz pierwszy w 1965 roku i od tego czasu zdobyła miliony fanów na całym świecie. Poczytność serii doprowadziła autora do stworzenia jeszcze 5 tomów serii i licznych kontynuacji nad którymi piecze sprawuje jego syn Brian Herbert, który we współpracy z Kevinem J. Andersonem wydał jeszcze aż 22 tomy przygód z piaszczystej planety. 

Książka pomimo statusu opisowej powieści science-fiction porusza szereg ważnych i uniwersalnych tematów, takich jak intryga polityczna czy wpływ aparatu państwa na środowisko i rdzennych mieszkańców. Pomimo upływu ponad 50 lat od wydania pierwszej części Diuny charakterystyka niektórych globalnych problemów nie uległa zmianie, dlatego jest to dzieła tak bardzo ponadczasowe. Autor powołuje się w niej na wiele aspektów historycznych m.in wczesną historię Stanów Zjednoczonych. 

Na całym świecie “Diuna” sprzedała się ilości ponad 20 milionów egzemplarzy i została nagrodzona dwoma najważniejszymi nagrodami w dziedzinie powieści S-F: Nebula i Hugo. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma “Locus” na najlepszą powieść science-fiction wszech czasów “Diuna” zajęła pierwsze miejsce. Do tej pory seria doczekała się dwóch adaptacji filmowych, dwóch adaptacji serialowych oraz popularnej w latach 90. serii gier komputerowych. 

Daniel